percy jackson ve olimposlular

Aşağa gitmek

percy jackson ve olimposlular

Mesaj  Athena Bir Çarş. Şub. 02, 2011 6:59 pm

Percy Jackson & Olimposlular Rick Riordan tarafından yaratılan macera kitap dizisidir. Öyküler, Yunan mitolojisinin üzerine kurulmuştur. İçerisinde yunan mitolojisini anlatırken,olayların gidişatını koruyan ve sürükleyici bir anlatım biçimi vardır. Bu yüzden her yaştan okuyucuya hitap edebilmektedir. Hikâye Poseidon oğlu Percy Jackson, Athena kızı Annabeth Chase, satir arkadaşları Kıvırcık ve Kiklop Tyson üzerine kuruludur.

Seri 5 kitaptan oluşur;

Şimşek Hırsızı
Canavarlar Denizi
Titan'ın Laneti
Labirent Savaşı
Son Olimposlu
Son olarak "Melez Dosyaları" adlı bir kitap çıkmıştır, bu kitap 4. ve 5. kitaplar arasındaki zaman diliminden bahseden bir ek kitap niteliğindedir. Kitabın içerisinde ise bazı karakterlerin çizimleri, Melez Kampı haritası, "Annabeth Chase'in Valizi", "12 Olimpos tanrısı + 2" ve bir takım bulmacalar yer almaktadır. Percy'nin yayınlanmamış 3 öyküsü de bulunmaktadır.

Kitaplar:

Kitap 1-Şimşek Hırsızı
İşte karşınızda Percy Jackson. 12 yaşında, DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) ve Disleksi (okuma bozukluğu) olan ve başı beladan bir türlü kurtulmayan bir çocuk! Peşine takılan, ne olduklarını bir türlü anlayamadığı birtakım doğaüstü yaratıklar da cabası!
Bütün bunların sebebi aslında babasının bir Yunan tanrısı olması, fakat sorunları çözmek tamamen Percy’ye kalmış durumda. Serinin bu ilk kitabında Percy kendini ispatlamak için Zeus’un çalınan şimşeğini bulup hırsız olmadığını herkese göstermek zorunda kalıyor. Yıllardır görmediği babasıyla yüzleşmesi ve tanrılardan bile çok daha güçlü bir hazineyi ortaya çıkarması ise apayrı bir hikâye…

Kitap 2-Canavarlar Denizi
Serinin bu ikinci kitabında Melez Kampı’nın sihirli sınırının zayıflaması herkesi dehşete düşürüyor, birisi çok zalim bir planı uygulamaya koydu bile. Percy ve melez arkadaşları bu işe el atmazlarsa yarıtanrıların bu güzel sığınağı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! Canavarlar Denizi'ne zorlu bir yolculuk ve büyük aile sırları Percy’nin hayatını cehenneme çevirecek. Bir Yunan tanrısının oğlu olmak bir şeref mi yoksa bela mı, işte bu kitapta belli olacak.

Kitap 3- Titan'ın Laneti
Percy’nin şimdi kendisi gibi güçlü dostlarına ihtiyacı var, yeni tanıştığı gizemli melez kardeşler ona destek mi olacaklar köstek mi? Titanların efendisi Kronos en büyük tuzağını kurdu, tanrıları ve melezleri bekliyor! Serinin bu üçüncü kitabında Percy bugüne kadarki en korkunç gerçekle yüzleşiyor: Titan’ın Laneti. Bu lanete sadece çok güçlüler karşı koyabilirler, peki Percy bunu başarabilecek mi?

Kitap 4-Labirent Savaşı
Percy, yeni okulunun düzenlediği alıştırma gezisinin eğlenceli olacağını zaten düşünmüyordu. Eski bir ölümlü tanıdıkla beraber iblis ponpon kızlarla mücadele etmesi gerekince bu gezi iyice içinden çıkılmaz hale geliyor.
Olimposlular ile kötü Titan Lordu Kronos arasındaki savaş gittikçe körükleniyor. Her an istilaya açık durumdaki melez kampı bile artık sihirli sınırlarıyla bir zamanlarki güvenli yer değil. Titan ordusunun baskınını engellemek için Percy ve diğer melez dostlarının karanlık bir labirentten geçmesi gerekiyor, her bir köşesinde kötü sürprizler bekleyen, sürekli yenilenen, üstelik canlı bir labirentten.

Kitap 5- Son Olimposlu
Serinin son kitabında tüm sırlar açığa çıkıyor, Percy'nin adeta hayatını oluşturan büyük kehanet gerçekleşiyor. Titan Kronos kötü emelini başarabilecek mi? Kaderi Percy ve arkadaşlarına bağlı olan Olimpos, kurtulabilecek mi? Hepsinin cevabı bu kitapta!

Karakterler:

Percy Jackson- 12 yaşında o da herkes gibi sıradan bir çocuk olduğunu sanarken, ilk canavarıyla karşılaşıp hiç tanımadığı babasının, Yunan Tanrısı Poseidon olduğunu öğrenir. Birçok kez bağrına basılmış, hemen ardından dışlanmış, bir an günün kahramanı, hemen ardından her şeyi mahveden olmuştur. Bir nevi teyzesinin kızı Athena'nın kızı Annabeth'le ve yarı keçi Satir Kıvırcık'la tanışarak serüvenine başlamıştır. 2. kitapta kiklop kardeşi Tyson da bu maceraya katılmış ve her şeyi daha da renklendirmiştir. Bir yandan babası ve iki amcası Zeus ile Hades'in Tartarus'un derinliklerine gönderdikleri babaları Kronos'un yeniden dirilip Batı Medeniyeti'ni ve Olimpos'u yok etmesine karşı savaşır, bir yandan Üç Büyükler'in kehaneti (Zeus, Poseidon ya da Hades'in, 16 yaşına girdiği zaman Olimpos'u kurtaracak ya da onların nihai sonunu getirecek kararı verecek olan melez çocuğuyla ilgili kehaneti) ile uğraşır, bir yandan aile içi problemlerle ve canavar ordularıyla başa çıkarken, bir yandan da arkadaşı Annabeth'ten hoşlandığını farkına varır. Ve olimposun resmi kurtarıcısı olur.


* Babası: Poseidon.
* Annesi: Saly Üvey babaları: Gabe Ugliano, Paul Blofis.
* Kardeşleri: Tyson, Triton ve tüm kikloplar.
* Yakın arkadaşları: Annabeth Chase, Kıvırcık Çalıdibi, Thalia Grace, Nico Di Angelo, Rachel Elizabeth Dare, pegasuslar, Ardıç, Bianca Di Angelo (3. kitapta ölür) ve Ares kulübesini saymazsak tüm kamp.
* Düşmanları: Kronos-Luke Castellan, Ares, Hera, Atlas, Okeanos, Prometheus, Hades, tüm titanlar ve tüm canavarlar.
* Silah: Anaklusmos-Dalgakıran (İlahi Bronz)
* Ölümcül hatası: Sadakati, yani arkadaşlarını korumak için elinden gelen her şeyi yapması, gerekirse kendini bile feda etmesidir.


Annabeth Chase- Daha 7 yaşındayken ailesinin (Babası ve Üvey annesi ve 2 üvey kardeşi) onu istemediğini düşünerek evden kaçmış, peşine takılan onca canavarla cesurca (ve bir çekiçle) savaşarak sonunda Hermes'in oğlu Luke ve Zeus'un kızı Thalia ile arkadaş olmuş ve kaderini Melez kampında belirlemiştir. Luke'a aşık olduğunu sanırken onu aslında abisi olarak gördüğünü kendine ispat eder. İlahi bronz hançeri Luke'un hediyesidir ve lanetli silah budur. San Francisco ve Kalifornia'da yaşar. Son kitapta lise 2'de New York'ta olacağından bahsedilir.


* Babası: David Chase
* Annesi: Athena
* Kardeşleri: Malcolm ve diğer Athena çocukları
* Yakın Arkadaşları: Percy Jackson, Thalia Grace, Kıvırcık Çalıdibi, Nico Di Angelo..
* Düşmanları: Luke Castellan, Kronos, Titanlar
* Silah:Yankees Görünmezlik Kepi - İlahi Bronz Hançeri
* Ölümcül Hatası: Hublis (Ölümcül derecede gururlu olmak)


Kheiron- Tüm kahramanların eğiticisi! Kheiron Melez Kampında savaş ve bilgelik dersleri veriyor. Babası: Kronos.
Zeus- Posedion ve Hades'in kardeşi. Babası titan tanrısı Kronos. Ancak o babasının yaptığı kötülüklere bakarak onu, Tartarus'a gönderdi. Thalia'nın babası. Percy'nin amcası. Şimşeklerin ve gökyüzünün tanrısı. Silahı şimdiye dek yaratılmış en güçlü silah olan ilk şimşeği.
Poseidon- Zeus ve Hades'in kardeşi. Babası titan tanrısı Kronos. Percy'nin babası. Denizlerin, atların ve Depremin tanrısı. Tyson'ın babası. Bir balıkçı gibi giyinir. Denizin altında bir krallığı vardır.Silahı sihirli "Üçlü Yaba"dır.
Hades- Poseidon ve Zeus'un kardeşi, ölülerin ve yeraltının tanrısı. Babası titan tanrısı Kronos. Olimpos'ta bir tahtı var fakat toplantılara katılmamakta. Yer altında, karanlık ölülerin dünyasında bir ülkesi var. Persephone'nin kocası. Silahı onu görünmez yapabilen karanlık miğferi. Percy onu ilk kitapta ziyaret etmek zorunda kalmıştı... Ve daha sonra da elbette ki pek çok kez Percy'yle karşılaştılar. Ayrıca Nico Di Angelo ve Bianca Di Angelo'nun babasıdır.
Luke Castellan- Hermes'in oğlu. İlk başta iyi gibi görünmüş ardından, Melez Kampı'na ve tanrılara ihanet edip Kronos'un tarafına geçmiştir. 4.Kitapta Kronos'un ruhu içine girmişti ama son kitapta ihanetinin bedelini ödeyip kendini feda etmiştir.
Thalia Grace- Zeus'un kızı yıllar önce satir Kıvırcık, Annabeth ve Luke ile kampa doğru kaçarken canavarlar tarafından öldürülmüştür. Ancak babası Zeus ona iyi davranmış ve ölmek üzere olan ruhunu bir ağaca dönüştürmüştür. Bu ağaç Melez Kampı'nı Thalia'nın ruhuyla korumaktadır. Ancak altın postu ağaca takmalarının üzerine ağaç Thalia olur... (Ağaç ejderha ile tekrar kampı korumaya devam eder)
Tyson- Tam bir kiklop. Demir parçaları ile oynamayı çok sever. Poseidon'un oğludur. Bu nedenle Percy'nin üvey kardeşi olur. Birlikte üç numaralı kulübede kalırlar.Ama sonra Poseidon'un krallığında kiklop demirhanesinde çalışmaya başlar. Çok eğlencelidir. Boyu 1.90'a varır. Tabii bir de tek göz sahibi.
Kıvırcık Çalıdibi- Yancy Akademisi'nde, Percy'nin, Annabeth'in ve Thalia'nın en iyi arkadaşı olmuştur. Percy'yi korumakla görevlidir. Percy ve Annabeth ile birlikte Zeus'un şimşeğini Zeus'a geri götürürler. 4. kitap Labirent Savaşı'nda Pan ölmeden önce onu kendisinden sonraki yeni Pan yapar.
Nico Di Angelo- Hades'in oğlu. 3. kitapta ortaya çıkmıştır. Aslında çok yaşlıdır. Ama Vegas'taki bir kumarhanede zaman çok yavaş ilerlediği için çocuk olarak kalmıştır. Percy'nin yakın arkadaşı.
Bianca Di Angelo- Hades'in kızı. Niconun ablası. Artemisin avcılarından. 3 kitapta tanrıların hurdalığında kaybolmuştur.(ölmüştür)
Gecegölgesi Zoé- Artemis'in baş yardımcısı. Fakat 3. kitapta babası Atlas tarafından öldürülmüştür. Artemis de onu bir yıldıza dönüştürmüştür.
Artemis- 12 Olimpos tanrısından biri. Avcıların lideri.
Clarisse La Rue- Aresin kızı. Kendini Percy'nin rakibi olarak görüyor. Ondan nefret ediyor. 2. kitapta onları kurtarmak zorunda kalıyor.
Kahin- Büyük Ev'de tavan arasında yaşayan, kahramanlar göreve çıkmadan önce -kafiyeli- kehanetlerde bulunan karakter. 3. kitapta Büyük Ev'den ilk kez çıkarak Zoé'ye kehanette bulunmuştur. //Son kitapta onun yerini Rachel alır.
Rachel Elizabeth Dare- İlk olarak 3. kitapta ortaya çıkan Rachel'ın Percy'ye çok yardımı dokunur. Sisin ardını görebilir. 4. kitapta da Labirentte Percy'nin yolunu bulmasına yardım etmiştir. Kahinin ruhu son kitapta onun içine girmişti. Percy'nin en yakın arkadaşlarından.
Daedalus- Gelmiş geçmiş en büyük mucit. 4. Kitapta ortaya çıkmış ve ölmüştür.

(Vikipedi'den alıntı yapılmıştır)
avatar
Athena
Admin

Mesaj Sayısı : 14
Kayıt tarihi : 01/02/11
Yaş : 23
Nerden : Brooklyn

Kullanıcı profilini gör http://percyjackson.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz